GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Servisdelar 16583081
*
nr 1658 3081
Servisdelar
27 delar, "Pigg", Kjell Blomberg, Gefle/Upsala-Ekeby
Kondition: slitage
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 november 2024
kl 19:24:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/11 18:53:58
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kjell blomberg matservis mattallrikar servisdelar svensk keramik svenska keramiker uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
7219 Servisdelar
Rosenthal, 23 delar
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:59
*
Servisdelar
Kondition: slitage
nr 1658 3081
Servisdelar
27 delar, "Pigg", Kjell Blomberg, Gefle/Upsala-Ekeby
Kondition: slitage
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 november 2024 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 18/11 18:53:58 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kjell blomberg matservis mattallrikar servisdelar svensk keramik svenska keramiker uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
7219 Servisdelar
Rosenthal, 23 delar
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:59



